Alternatywy dla kredytu gotówkowego

2016-08-17 12:46:44, komentarzy: 0

Polacy lubią się zapożyczać. Dużo kupujemy na raty i dużo pożyczamy w bankach i instytucjach pozabankowych. Co robić, jeśli nie chcemy brać kredytu w banku?


Wszystko zależy od tego ile i na jak długo potrzebujemy pożyczyć. Karta kredytowa lub limit w koncie mogą zastąpić tradycyjny kredyt. Nie zapominajmy również o „chwilówkach”. Szybkie pożyczki są bardzo drogie, lecz firmy pożyczkowe nadal oferują pożyczki darmowe dla nowych klientów. Jednak firmy pozabankowe mogą zaoferować nam niewielkie kwoty w ramach promocji (od kilkuset do maksymalnie 2 tys zł). Pożyczka będzie darmowa tylko, jeśli spłacimy ją w terminie. Ten też jest dość krótki, bo nie przekracza z reguły 30 dni. Pożyczki na kwoty wyższe lub z dłuższym terminem spłaty są w firmach pozabankowych wysoko oprocentowane.

 

Karty kredytowe


Mogą zastąpić kredyt gotówkowy. Pamiętać jednak należy, że aplikując o kartę kredytową, będziemy przechodzić przez podobny proces weryfikacyjny, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Jednak nasz bank może wobec nas zastosować uproszczoną procedurę, która nie będzie wymagała przesyłania wielu dokumentów. Standardowa oferta bankowa zakłada opłaty za wydanie karty. Jednakże wiele banków daje możliwość uzyskania karty za darmo, w ramach promocji.

 

Zaletą karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, który najczęściej wynosi 52 dni. Jeśli w tym czasie spłacimy zadłużenie na karcie kredytowej, nie zapłacimy odsetek.

 

Do wad kart kredytowych należą opłaty za wypłatę gotówki w bankomatach.

 

Kredyt odnawialny


Limit w koncie, czyli kredyt odnawialny może stanowić dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego. Warto sprawdzić, co oferuje nasz bank. W ramach promocji można otrzymać kredyt odnawialny bez prowizji.

 

Bank nie wymaga również spłaty w ratach zobowiązania, można więc je uzupełniać dowolnie, a każda wpłata na konto zmniejsza podstawę do naliczania odsetek. Pamiętajmy, że kredyt odnawialny polega na tym, że odsetki płacimy tylko od kwoty wykorzystanej, a nie od całej kwoty udzielonego kredytu.

 

Jednak kredyt odnawialny posiada jedną dużą wadę. Mając dostęp do pewnej sumy pieniędzy i nie musząc spłacać zobowiązania w sztywnych, z góry określonych ratach, bardzo łatwo jest utrzymywać ujemne saldo na rachunku przez dłuższy czas.

 

Wśród kredytów odnawialnych i kart kredytowych można znaleźć oferty z niższym oprocentowaniem, niż dostępne na rynku kredyty gotówkowe. Produkty te z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla kredytów. Jednakże, aby odpowiednio i rozsądnie z nich korzystać, należy poznać ich specyfikę, a spłacając, czy to kartę kredytową, czy kredyt odnawialny, utrzymywać samodyscyplinę.

 

Porównaj karty kredytowe

Porównaj kredyty gotówkowe

Znajdź darmową pożyczkę

Wybierz najlepsze konto osobiste

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki, konta osobiste
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW