Czy raty „zero procent” zawsze są korzystne?

2018-11-13 18:53:11, komentarzy: 0


Często możemy spotkać w sklepach, głównie sprzedających sprzęt AGD i RTV promocje, w ramach których jest możliwość zakupu na raty „zero procent”. Czy oferta nieoprocentowanych rat jest korzystna?


 

Duże sieci handlowe z reguły oferują swoim klientom możliwość zakupu towarów na raty. I Polacy bardzo chętnie z tej możliwości korzystają. Szczególnie zachęcająco wygląda oferta zakupu na raty nieoprocentowane.

 

Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest ona korzystna. Dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiej oferty, warto sprawdzić kilka rzeczy.

 

Zakupy na raty, to nic innego, jak zaciągnięcie kredytu w banku, z tą różnicą, że umowę zawieramy w sklepie, a uzyskane środki przeznaczamy na zakup konkretnego towaru. Raty „zero procent” brzmią bardzo kusząco. Jednak nieoprocentowane raty to nie to samo, co darmowy kredyt. Może dojść wiele dodatkowych opłat. I to trzeba dokładnie sprawdzić. Może się bowiem okazać, że korzystniej będzie zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy w banku, aniżeli skorzystać z tej promocyjnej oferty.

 

Zdarza się, że nieoprocentowane kredyty obarczone są prowizją, nieco wyższą, niż gdybyśmy kredyt wzięli w banku. Oczywiście standardowa oferta kredytowa banków również zakłada prowizję oraz dodatkowo odsetki. Tak więc to jeszcze nie „koniec świata”, jeśli od nieoprocentowanych rat zapłacimy prowizję. Istotna jest jednak jej wysokość.

 

Bardzo często również promocje ratalne obarczone są koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia z chwilą podpisania umowy. Może być to ubezpieczenie na wypadek śmierci lub np. utraty pracy. Nawet, jesli nie będzie ono przymusowe, to możemy mieć pewność, że pracownicy sklepu zrobią wszystko, aby do jego zakupu nas przekonać.

 

Czasami można otrzymać nieoprocentowane raty jedynie wtedy, gdy wykupimy ubezpieczenie na kupowany przez nas przęt. Zdarzają się również oferty, którym towarzyszy możliwość lub konieczność aplikowania o kartę kredytową.

Jeżeli więc mamy zamiar skorzystać z takiej promocyjnej oferty nieoprocentowanych rat, sprawdźmy, czy koszty nie zostały przeniesione gdzie indziej. Może się okazać, że zwykły kredyt zaciągnięty w naszym banku będzie korzystniejszy.


Niekiedy zdarza się, że sieci handlowe stosują praktykę, którą klientowi trudno jest wychwycić. Otóż przed rozpoczęciem promocji sprzedaży na nieoprocentowane raty, podnoszą nieco ceny niektórych towarów. W rezultacie klient płaci więcej, niż gdyby kupił towar wcześniej. A i tak myśli, że skorzystał z promocji.

 

Można oczywiście trafić na dobrą ofertę, w której oddamy tyle, ile pożyczylismy. Nawet, jeśli kredyt będzie zawierał prowizję, ale będzie ona niewielka, warto taką ofertę rozważyć. Tymbardziej, że z zakupów na raty najczęściej korzystają ci, którzy nie byliby w stanie danego towaru kupić za gotówkę. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy kredyt zaciągnięty w banku, nie będzie tańszy albo, czy tego samego towaru nie kupimy w innym sklepie w korzystniejszej cenie, nawet, jeśli nie będzie ona promocyjna.

 

Oferta kredytów TUTAJ.

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW