Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne?

2016-08-08 12:33:34, komentarzy: 0

Ubezpieczenia turystyczneUbezpieczenia turystyczne najbardziej popularne są wśród Polaków wybierających się na wakacje zagraniczne. Niewielu z nas decyduje się na taką polisę planując urlop w kraju. Jest to po części zrozumiałe. Choć nie można wtedy liczyć na odszkodowanie, wiemy jak funkcjonuje opieka zdrowotna i na jaką darmową pomoc możemy liczyć.

 

Jeśli planujemy wyjazd zgraniczny, w pierwszej kolejności powinnismy zadbać o to, aby mieć kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Karta ta wydawana jest bezpłatnie każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Korzystać z niej można na terenie całej Unii Europejskiej oraz w krajach należących do EFTA (Islandia, Lichetenstein, Norwegia, Szwajcaria). Pamiętać należy jednak, że karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia lecz tylko te, które są darmowe w danym kraju. Z reguły dotyczy to nagłych wypadków i zachorowań. Nie pokrywa jednak np. kosztów transportu do Polski, gdyby taki okazał się potrzebny.

 

Z tych oraz wielu innych względów warto zainteresować się ubezpieczeniem turystycznym. Szczególnie, jeśli planuje się wypoczynek za granicą. Ubezpieczenia turystyczne nie są bardzo drogie, biorąc pod uwagę całość kosztów związanych z wyjazdem zagranicznym, a ich zalety są duże. Polisa pokryje koszty wizyt lekarskich, zakupu leków, wykonanych operacji, pobytu w szpitalu oraz transportu. Dodatkowo warto zastanowić się nad zakupem polisy OC, która pokryje koszty leczenia osoby, która ucierpi w wyniku wypadku z naszej winy. Popularne również jest ubezpieczenie bagażu. Te potrafią znikać na lotniskach lub też często zostają zniszczone.

 

Polskie biura turystyczne zobowiązane są ubezpieczyć turystów wybierających się na zagraniczne wycieczki. Ubezpieczenia te są jednak bardzo podstawowe, najtańsze i z niskimi sumami ubezpieczenia. Podpisując więc umowę należy sprawdzić, co dokładnie ona obejmuje oraz jakiej wysokości koszty pokrywa. Pamiętajmy, że leczenie za granicą jest z reguły dużo droższe, a więc i suma ubezpieczenia powinna być wysoka. Jeśli uznamy, że oferta zaproponowana nam przez biuro turystyczne jest niekorzystna, rozważmy wykupienie własnej polisy, dopasowanej do naszych potrzeb.

 

Co powinna zawierać dobra polisa turystyczna?

 

  • Jeśli zamierzamy uprawiać sporty na wakacjach, wybierzmy polisę, która pokryje koszty leczenia powstałe w wyniku ewentualnego wypadku w czasie ich uprawiania. Niektóre dyscypliny sportowe moga być przez ubezpieczyciela uznane za ekstremalne i wyłączone z ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie bagażu – na wypadek jego zagubienia lub zniszczenia.
  • Assistance – jesli planujemy podróżować samochodem, czy to swoim, czy wypożyczonym, warto wiedzieć, że można liczyć na pomoc w razie awarii.
  • Ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych. Podstawowe ubezpieczenia z reguły nie pokrywają kosztów leczenia następstw chorób przewlekłych takich, jak np. astma, nadciśnienie, czy alergie. Często zmiana klimatu powoduje nasilenie objawów choroby i wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu jest niezbędna.
  • Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji. W praktyce zabezpiecza to nasze finanse. Jeśli z jakis powodów, np. nagłej choroby, czy wypadku, będziemy musieli zrezygnować z zaplanowanego i wykupionego wczesniej urlopu, możemy liczyć na zwrot nawet do 100% poniesionych kosztów.

 

Wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne tutaj!

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW