Czym jest SEPA?

2015-02-05 17:41:11, komentarzy: 0

SEPA – Single European Payment Area – jest jednolitym systemem płatności w Europie. Projekt SEPA pozwala na dokonywanie przelewów w walucie euro (€) pomiędzy bankami, które przyjęły standardy SEPA. Obecnie każdy szanujący się bank w Europie jest członkiem SEPA.
 

SEPA zostało stworzone po to, aby europejskie przelewy międzynarodowe były tak łatwe i tak tanie, jak krajowe. Dlatego też w większości banków prowizje z tytułu przelewów SEPA są symboliczne lub nawet w ogóle nie pobierane.
 

Aby dokonać przelewu SEPA należy upewnić się, że oba banki korzystają ze standardów SEPA. Należy również posiadać IBAN oraz BIC (SWIFT) odbiorcy przelewu oraz pamiętać, że walutą przelewu musi być euro. IBAN jest europejskim numerem konta, a BIC kodem banku. Waluta, w jakiej prowadzone jest konto jest obojętna, jednakże, jeśli nie jest to euro, a np. polski złoty, konieczne będzie przewalutowanie. Wybierając klauzulę kosztową zaznaczyć trzeba SHA, czyli podział kosztów pomiędzyzleceniodawcę i odbiorcę przelewu. W innym wypadku, przelew nie zostanie potraktowany jako SEPA i może być obciążony sporymi kosztami.

 

Przegląd oferty kont bankowych znajdziesz tutaj. Zachęcamy do porównania!

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW