Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

2018-02-07 23:03:34, komentarzy: 0Do tego, że w portfelu mamy coraz więcej różnych kart zdążylismy się już przyzwyczaić. Prawie każdy, kto posiada konto w banku, korzysta również z karty do niego wydanej. Coraz więcej z nas posiada również karty kredytowe. Czym są oba produkty i czym się od siebie różnią?Karta debetowa


Karta debetowa to inaczej karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Jest ona związana z konkretnym kontem bankowym i służy do korzystania z pieniędzy znajdujących się na tym rachunku. Dlaczego nazywa się debetowa? Ponieważ można nią wykonywać operacje obciążające konto, a obciążenie, to inaczej debet.

 

O ile możemy posiadać konto i nie mieć do niego karty, o tyle nie możemy posiadać karty debetowej nie mając jednocześnie konta.

 

Każda karta debetowa musi posiadać rachunek. Korzystając z karty debetowej, korzystamy z środków dostępnych na powiązanym rachunku. Nie zadłużamy się. Nie możemy kartą zapłacić więcej niż rzeczywiście mamy na rachunku. Oczywiście wyjątek stanowi kredyt odnawialny w rachunku, który powiększa jego saldo ale jest to już zupełnie oddzielny temat.

 

Karta kredytowa


Karta kredytowa jest produktem działającym na innych zasadach niż karta debetowa. Jest to instrument płatniczy, który otrzymujemy w ramach umowy kredytowej. Płacąc kartą kredytową lub też wypłacając  przy jej pomocy gotówkę w bankomacie, zadłużamy się wobec banku. Karta kredytowa również połączona jest z rachunkiem bankowym. Jest to jednak rachunek karty kredytowej, a nie, jak w przypadku karty debetowej, ROR. Jest to rachunek techniczny, na którym znajdują się środki przyznane w ramach limitu karty kredytowej. Z karty tej można korzystać do wysokości przyznanego limitu.

 

Każdorazowe skorzystanie z karty powoduje zadłużenie w banku.

 

Podsumowując, karta debetowa pozwala na korzystanie z pieniędzy, które faktycznie mamy zgromadzone na rachunku. Karta kredytowa natomiast nie obciąża naszego konta. Każde użycie karty kredytowej to niejako zaciągnięcie kredytu w banku.

 

Ofertę kart kredytowych znajdziesz TUTAJ.

Ofertę kont osobistych znajdziesz TUTAJ.

Kategorie wpisu: kredyty, konta osobiste
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW