Czym różnią się BIG i BIK?

2019-04-23 20:03:54, komentarzy: 0

Choć nazwy bardzo podobne, to obie jednostki nieco się od siebie różnią. O ile w Polsce mamy jedno Biuro Informacji Kredytowej (BIK), o tyle biura informacji gospodarczej (BIG) są trzy. Są to: Krajowy Rejestr Długów (KRD), Rejestr Dłużników ERIF oraz InfoMonitor.


BIK i BIG działają w oparciu o inne przepisy prawne i stąd wynikają różnice między nimi. Biuro Informacji Kredytowej funkcjonuje na podstawie Prawa Bankowego (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r). Natomiast biura informacji gospodarczej działają na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

 

Każdy bank, zanim udzieli klientowi kredytu, musi sprawdzić jego wiarygodność. Kiedyś banki wymieniały się informacjami o kredytobiorcach bezpośrednio między sobą. Był to proces zarówno długi, jak i kosztowny. Biuro Informacji Kredytowej powstało, aby tę wymianę informacji usprawnić.

 

Natomiast biura informacji gospodarczej pełnią inną rolę. Mają one zdyscyplinować Polaków do terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Każdy wie, że nie spłacone w terminie kredyty lub nie zapłacone rachunki mogą skutkować tym, że nasze nazwisko znajdzie się na „czarnej liście”.

 

Warto zapamiętać, że w BIK znajduje się historia kredytowa klienta. W rejestrze odnotowane są zarówno dobre, jak i złe zdarzenia związane z zaciągniętymi kredytami i pożyczkami. Są tam nie tylko opóźnienia i zaległości w spłatach, ale również kredyty spłacone w terminie. Na podstawie tej historii, bank jest w stanie oszacować ryzyko przyznania klientowi kredytu. Będzie po prostu wiedział, jak spłacał zobowiązania w przeszłości.

 

Biura informacji gospodarczej nie gromadzą historii klientów. W rejestrach tych odnotowane są jedynie długi, których klienci nie spłacili w terminie. Rejestry te, słusznie więc nazywane są czasami rejestrami dłużników.

 

BIG nie posiada pozytywnych informacji o przebiegach spłat zobowiązań finansowych. Natomiast w BIK-u nie znajdziemy informacji o zaległościach w opłatach innych niż kredyty i pożyczki, np. nie zapłacone czynsze, rachunki, mandaty itp.

 

Do Biura Informacji Kredytowej, dane mogą przekazywać jedynie banki oraz instytucje, które ustawowo są upoważnione do udzielania kredytów (np. SKOKi). Natomiast informacje gospodarcze do BIG przekazywać mogą te same podmioty, jak w przypadku BIK, ale również towarzystwa ubezpieczeniowe, operatorzy telekomunikacyjni, spółdzielnie mieszkaniowe, dostawcy energii elektrycznej czy osoby fizyczne i inni wierzyciele.  

 


Dzięki Raportom BIK Klient może dowiedzieć się co banki wiedzą na jego temat, a tym samym może lepiej przygotować sie do wzięcia kredytu. Pozwala to również upewnić się, że nikt nie wziął kredytu na jego dane.

Wniosek o raport z BIK można złożyć TUTAJ.

 

Biuro Informacji Kredytowej przygotowało usługę Alerty BIK. Są to powiadomienia SMS o próbie uzyskania kredytu na czyjeś dane osobowe. Usługa działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zarejestrować się można TUTAJ.


BIK oferuje również pakiet BIK. W jego skład wchodzą: 12 pobrań Raportu BIK, w których Klient sprawdzi historię swoich kredytów i innych zobowiązań, alerty BIK na 12 miesięcy, dzięki którym Klient otrzyma ostrzeżenie o zaległościach lub próbie wyłudzenia, wskaźnik BIK pokazujący bieżący status zobowiązań przez 12 miesięcy. Wniosek o Pakiet złożysz TUTAJ.

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW