Jak można trafić na czarną listę dłużników?

2018-04-09 16:43:43, komentarzy: 0

W Polsce dane o dłużnikach gromadzone są w Biurach Informacji Gospodarczej (BIG). Obecnie działają u nas trzy biura: Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Jest wiele jednostek, które mogą umieszczać informacje o dłużnikach w wyżej wymienionych biurach. Są to zarówno firmy windykacyjne, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, jak i inne firmy. Dane swojego dłużnika w rejestrze może umieścić również osoba fizyczna posiadająca wyrok sądu potwierdzający istnienie zobowiązania.


Trafić na listę dłużników można bardzo prosto. Wbrew pozorom, nie znajdują się na niej wyłącznie osoby z bardzo wysokimi zobowiązaniami. Większość stanowią ci, którzy winni są stosunkowo niewielkie kwoty.

 

Kiedy można trafić do rejestru?


Na listę mogą trafić tylko ci, którzy nie uregulowali długu w terminie. W przypadku osoby fizycznej wystarczy zaległość w wysokości 200 zł, w przypadku firmy – 500 zł. Są to więc niewielkie kwoty. Wpis może nastąpić na wniosek wierzyciela i jest uregulowany prawnie. Wierzyciel nie może wpisywać kogokolwiek do bazy w sposób dowolny.

 

Jednak na listę dłużników można trafić również, jeśli dług jest potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu. Wysokość długu oraz okres zalegania ze spłatą, nie mają wtedy znaczenia.

 

Jak więc widać, na czarną listę dłuzników wcale nie jest tak trudno trafić. Wystarczy zaległość rzędu 200 zł.

 

Jakie ma to znaczenie?


Nieopłacone w terminie rachunki mogą nam przysporzyć wielu problemów. Biuro Informacji Gospodarczej pełni rolę „straszaka”. Ponieważ dość łatwo możemy w nim znaleźć swoje nazwisko, ma nas to zmobilizować do terminowego regulowania zobowiązań. I trzeba powiedzieć, że spełnia swoją rolę bardzo dobrze. Ten, kto nawet za niewielką zaległość znajdzie się na czarnej liście dłużników, musi się liczyć z kłopotami. I to na wiele lat. Będzie mu bardzo trudno uzyskać jakikolwiek kredyt w banku. W zasadzie będzie to niemożliwe. Nawet pozabankowe firmy coraz częściej sprawdzają historię potencjalnego klienta zarówno w BIG jak i BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Również proste zakupy na raty mogą być nieosiągalne.

 

Dlatego, mając to wszystko na uwadze, pamiętajmy, aby swoje zobowiązania płacić w terminie, a jeśli mamy problem ze spłatą, starajmy się jak najszybciej porozumieć z wierzycielem i znaleźć rozwiązanie.

 

Sprawdź swój Raport BIK!

 

Refunder - uzyskaj zwrot za zakupy w internecie.

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW