Jak nie przepłacać za konto bankowe?

2017-07-05 11:37:14, komentarzy: 0

MoneyKonta osobiste są jednym z podstawowych produktów bankowych i zarazem najpopularniejszym. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nie posiadając rachunku w banku.


Wybór odpowiedniego konta bankowego nie jest wcale taki łatwy. Oferta jest bardzo szeroka. Większość banków posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka kont osobistych.

 

Oprocentowane rachunki osobiste należą już do rzadkości. Aby liczyć na znikomy choćby procent, należy poszukać rachunku oszczędnościowego. Oprocentowanie nie będzie więc najważniejszym kryterium wyboru. Aby wybrać konto najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, należy najpierw zastanowić się, czego od rachunku oczekujemy.

 

Coraz trudniej jest znaleźć konto, które będzie całkowicie darmowe. Standardem już jest, że za niektóre usługi związane z obsługą konta się płaci. Nadal jednak można znaleźć takie, w których podstawowe operacje nie kosztują nic.

 

Najczęściej popełnianym błędem przez posiadaczy kont bankowych jest nieśledzenie zachodzących zmian oraz przyzwyczajenie. Banki drogą mailową, pocztą lub na swoich stronach internetowych informują o zmianach w opłatach lub też o nowej ofercie. Bardzo często zdarza się jednak, że informacji tych nie czytamy. Prowadzi to do tego, że posiadane od wielu lat konto drożeje (czego od razu można niezauwazyć) lub łatwo jest przegapic ofertę lepszą.

 

Otwierając konto, bank bardzo często oferuje różnego rodzaju usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie OC, turystyczne, ubezpieczenie karty, płatne powiadomienia itd. Jeśli nie jest nam to potrzebne, zorientujmy się, czy z usług tych można zrezygnować lub też o nie nie wnioskować przy zakładaniu konta.

 

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest „Do czego jest mi potrzebne konto bankowe?” Odpowiadając na nie, będziemy wiedzieli czego szukać. Jeśli rachunek w banku ma służyć do wykonywania podstawowych operacji, tj. wypłaty gotówki z bankomatu, płatności kartą za zakupy, dokonywania przelewów krajowych, w tym opłat za rachunki, sprawdźmy ile te czynności kosztują. Większość banków, które nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku, dolicza kwotę za obsługę lub wydanie (albo jedno i drugie) karty płatniczej. Choć z reguły nie są to wygórowane stawki, to jednak w okresie roku może się uzbierać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w zależności od konta oraz wydanej do niego karty. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób opłaty te ominąć.

 

Operacje, na które należy zwrócić uwagę, a które mogą być płatne:

 

  • opłata za prowadzenie konta,
  • opłata za wydanie/użytkowanie karty płatniczej,
  • wypłata środków w bankomatach obcych,
  • wypłata środków w placówce banku,
  • wpłata środków w placówce banku,
  • dokonywanie przelewów w placówce banku lub poprzez infolinię,
  • dokonywanie przelewów zagranicznych.

 

Konta osobiste porównasz TUTAJ.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW