Jak płacić za granicą?

2019-07-05 14:18:37, komentarzy: 0

Okres urlopowy już się rozpoczął. Wybierając się na zagraniczne wakacje mamy zazwyczaj dylemat, w jaki sposób powinniśmy płacić. Najczęściej wymieniamy część gotówki na walutę, którą będziemy się w danym kraju posługiwać. Pozostała część zostaje na koncie. Czy powinnismy używać karty płatniczej do polskiego konta, czy karty ktedytowej? A może warto otworzyć konto walutowe przed wyjazdem?


Na pewno zabieranie ze sobą tylko i wyłącznie gotówki, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zostaniemy okradzeni lub zgubimy portfel, możemy zostać całkowicie pozbawieni pieniędzy!

 

Największy problem mają ci, którzy wybierają się na egzotyczne wakacje. Oferta banków w walutach innych niż euro, dolar amerykański, czy funt brytyjski jest bardzo uboga. W tej sytuacji pozostaje nam tylko zabranie gotówki w walucie danego kraju oraz liczenie się z tym, że płacąc kartą (niezależnie od tego, czy konto będzie złotówkowe, czy w innej walucie) lub wypłacając pieniądze w bankomacie, sporo stracimy. Zapłacimy zarówno prowizje, jak i wysokie koszty przewalutowania.

 

Łatwiej i zdecydowanie taniej mogą mieć ci, którzy wybierają się na wakacje do krajów strefy euro, Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Dla tych turystów banki już mają co zaoferować.

 

Karta kredytowa


Niezależnie od tego, gdzie wyjedziemy, płatności kartą kredytową są drogie. Jeszcze drożej jest, jesli będziemy chieli wypłacić pieniądze w bankomacie i nie ważne, czy będzie to karta kredytowa, czy debetowa wydana do konta złotówkowego. Opłaty banków powodują, że płacenie poza granicami Polski kartą rozliczaną w złotówkach jest bardzo drogie. Dlaczego? Banki pobierają prowizje za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych. Dodatkowo, jeśli wypłacamy gotówkę w bankomacie, bank doliczy kolejną prowizję. W sumie możemy zapłacić nawet 10% wszystkich opłat od jednej transakcji!

 

Za co płacimy w przypadku transakcji zagranicznych? Używając karty w walucie polskiej ponosimy następujące opłaty:

 

  • Prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Podobnie, jak na terenie Polski, wiele banków pobiera opłatę za korzystanie z bankomatów obcych, tak samo jest za granicą. Z tą jednak różnicą, że poza granicami RP operacje te sa dużo droższe i najczęściej rozliczane procentowo od wartości transakcji przy założeniu kwoty minimalnej.
  • Opłata za przewalutowanie. Jest to przewalutowanie obcej waluty na złotówki. W niektórych przypadkach za przewalutowanie zapłacić można było podwójnie. Jeśli płatność miała miejsce w walucie innej niż euro lub dolar amerykański, transakcja była najpierw przeliczana na USD lub EUR po kursie organizacji płatniczej, a później z dolarów lub euro na złotówki po kursie banku. W ten sposób klient tracił podwójnie na różnicach kursowych. Organizacja Visa wprowadziła zmiany mające na celu skończyć z podwójnym przewalutowaniem. Z chwilą wejścia w życie nowych regulacji, waluta transakcji przekazywanej przez Visa do banku, który wydał kartę ma być taka sama, jak waluta, w której prowadzony jest rachunek. Powinno być taniej... Ale nie jest. Z chwilą wprowadzenia regulacji, banki podniosły wysokość prowizji za przewalutowanie, więc możemy zapłacić nawet więcej.
  • Koszty wynikające z różnic kursu walut w banku. Różnice między ceną kupna, a sprzedaży waluty w banku, czyli spready, są bardzo duże. Walutę w banku kupujemy prawie zawsze dużo drożej niż w kantorze tradycyjnym lub internetowym. Niektóre banki nie pobierają prowizji za wyciągnięcie gotówki z bankomatu za granicą. Muszą sobie jednak to zrekompensować. Można się więc spodziewać, że różnice między kursem zakupu, a sprzedaży walut będą wyższe i na tym tak naprawdę zarabiają banki.

 

Korzystanie za granicą z kart debetowych i kredytowych rozliczanych w złotowkach nie jest więc najlepszym pomysłem. Może być to niezbędne, jeśli wyjeżdżamy do krajów, gdzie nie obowiązuje żadna z popularnych walut (dolar, euro, funt). Co więc możemy zrobić, aby zminimalizować koszty?

 

Konta walutowe


Są w tej chwili najlepszym i najtańszym dostępnym rozwiązaniem. Banki oferują rachunki w podstawowych walutach: EUR, USD, GBP. Otwierając rachunek walutowy, możemy również do niego otrzymac kartę.

 

I tak na przykład wybierając się do krajów strefy euro, warto otworzyć któreś z darmowych kont prowadzonych w tej walucie i aplikować o wydanie karty do konta. Przed wyjazdem, korzystając z kantoru internetowego (więcej o kantorach internetowych przeczytasz tutaj) możemy wymienić złotówki na euro. Nie dość, że możemy liczyć na korzystniejszy kurs wymiany, to nie zapłacimy bankowi prowizji i innych opłat. Mając już euro na swoim koncie, możemy swobodnie płacić wydaną do niego kartą oraz wypłacać gotówkę w bankomacie. Takie konto walutowe wraz z kartą przyda nam się również, jeśli korzystamy ze sklepów internetowych i czasami potrzebujemy zapłacić obcą walutą. Wiele banków pobiera opłaty za prowadzenie konta walutowego, wydanie do niego karty oraz za transakcje w danej walucie. Ale mozna też znaleźć konta darmowe lub bardzo tanie.

 

Jeśli poszukujemy konta walutowego, warto zainteresować się następującą ofertą:

 

  • mBank „eMax walutowy” – opłata za kartę 30zł rocznie. Rachunek może być prowadzony w EUR, USD, GBP lub CHF. Prowadzenie konta oraz wypłaty z bankomatów poza granicami naszego kraju są darmowe.
  • T-mobile Usługi Bankowe „Konto walutowe” – prowadzone może być w EUR, USD lub GBP. Prowadzenie konta oraz wypłaty z bankomatów za granicą są bezpłatne. Wydanie karty to jednorazowy koszt 10zł. Nie jest pobierana opłata roczna za obsługę karty.
  • Nest Bank „Nest Konto Waluta” – prowadzenie konta oraz wypłaty z bankomatów za granicą są darmowe. Nie ma opłaty rocznej. Wydanie karty do konta jest darmowe chyba, że klient posiada juz kartę do konta złotówkowego. W tym przypadku zostanie pobrana jednorazowa opłata w wysokości 5 euro.


Wnioski


Karta kredytowa prawie zawsze jest droższa przy płatnościach zagranicznych niż konto walutowe z kartą debetową. Szczególnie nieopłacalne jest pobieranie gotówki z bankomatów przy użyciu karty kredytowej. Nie tylko zapłacimy prowizję i koszty przewalutowania, ale ominiemy okres bezodsetkowy na karcie i odsetki będą naliczane od momentu pobrania gotówki.

 

Jednak oferta kont walutowych jest znacznie uboższa od kart kredytowych. Te drugie znajdują się w ofercie każdego banku. Niektóre banki mają nawet po kilka różnych kart kredytowych do zaoferowania.

 

Karta kredytowa i tak może się okazać niezbędna podczas wyjazdu, np. jeśli będziemy chcieli wypożyczyć samochód.

 

Jeśli wyjeżdżamy do krajów strefy euro, Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych, warto zabrać ze sobą część gotówki, a resztę pozostawić na wczesniej otwartym koncie walutowym. Operacje dokonywane kartą wydaną do takiego rachunku będą dla nas zarówno wygodne, jak i pozwolą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

 

Pamiętajmy również o możliwości wymiany waluty online np. poprzez Walutomat.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW