Jak rozsądnie zarządzać budżetem domowym?

2017-06-08 15:19:07, komentarzy: 0

budzet domowyBudżet domowy jest bardzo często zbyt niski, by pokryć wszystkie potrzeby domowników. Dlatego umiejętne zarządzanie nim nie jest łatwe. Próby oszczędzania często kończą się fiaskiem. Jak więc planować budżet domowy?Planuj z głową


Zacząć należy od zrobienia prostej listy. Wystarczy nam kartka i długopis, aby zapisać przychody miesięczne gospodarstwa, czyli wszystkie pensje od pracodawców i ewentualne dodatki oraz wydatki, jakie w danym miesiącu nas czekają. Powinniśmy zapisać wszystko, począwszy od czynszu, rat kredytów, poprzez rachunki za energię i inne media, na opłatach za konta bankowe i wydatkach szkolnych dzieci kończąc. Po zsumowaniu wydatków i odjęciu ich od przychodów uzyskamy sumę, którą faktycznie będziemy mogli dysponować.

 

Planuj zakupy


Najwięcej pieniędzy „marnujemy” na nieprzemyślane zakupy. Idąc do sklepu, często dajemy ponieść się emocjom i jesteśmy podatni na manipulacje. Jak to możliwe? Pamiętamy reklamy z telewizji zachęcające do zakupu, w sklepie na każdym kroku widzimy promocje i oferty specjalne, np. „kup dwie sztuki, trzecią dostaniesz gratis!”. W ten sposób wychodzimy ze sklepu np. z trzema paczkami ciastek, podczas gdy chcieliśmy kupić tylko jedną. I choć za jedną nie zapłacilismy wcale, to jednak za dwie musielismy zapłacić. Takich sytuacji jest bardzo wiele, a promocje i oferty specjalne w sklepach się mnożą. Finał jest taki, że kupujemy dużo rzeczy niepotrzebnych.

 

Dlatego pomocne są wcześniej przygotowane listy zakupów. Dobrze jest usiąść w domu, sprawdzić, co rzeczywiście jest potrzebne oraz w jakiej ilości. Nie kupujmy zbyt dużo na zapas, jeśli później część z tego będziemy musieli wyrzucić. Dobrze przygotowana lista zakupów bardzo nam pomoże podczas wizyty w sklepie. Na zakupach powinniśmy trzymać się listy i kupować tylko to, co wcześniej uznaliśmy za ważne. Unikniemy w ten sposób nieprzewidzianych, a przede wszystkim niechcianych wydatków.

 

Rozsądne robienie codziennych zakupów pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych miesięcznie. W ciągu roku jest to więc juz całkiem spora suma pieniędzy.


Oszczędzaj na rachunkach


Warto sprawdzić ofertę innych dostawców np. energii i porównach z naszą obecną. Na zmianach można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na rachunku. To samo dotyczy usług telekomunikacyjnych. Dlaczego nie sprawdzić oferty innego dostawcy internetu lub operatora telefonii komórkowej? Może to nam przynieść wymierne korzyści. Tak samo jest z firmami ubezpieczeniowymi, w których ubezpieczamy samochód, czy dom. Sprawdźmy, co oferują inni. Jeżeli ponosimy koszty z tytułu posiadania i obsługi kont bankowych, zobaczymy, co oferują inne banki.

 

Rozsądne gospodarowanie budżetem domowym nie jest łatwe, gdyż wymaga dużej samodyscypliny i konsekwencji. Jest jednak możliwe, a korzyści z tego płynące ucieszą domowników. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na coś, co sprawi przyjemność całej rodzinie, np. wakacje.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW