Jak zadbać o budżet domowy po wakacjach?

2018-10-10 01:35:16, komentarzy: 0


Jak bardzo jest urlop potrzebny wie każdy, kto choć raz na niego się wybrał. „Naładowanie baterii” pozwala z nową energią powrócić do codziennych zajęć i pracy. Dlatego większość z nas próbuje zaplanować czas i wydatki tak, aby choć na krótki urlop móc sobie pozwolić.Niestety wakacje, nawet krótkie to spory wydatek dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Bardzo dobrze, jeśli udało nam się zaoszczędzić pieniądze, które mogliśmy wydać na odpoczynek. Po powrocie z urlopu niestety z reguły konto bankowe jest puste i finanse wymagają uporządkowania. Jak to zrobić?


Postaw sobie cel

Odłożyliśmy pieniądze na wakacje. Urlop był udany, ale już się skończył. Co teraz? Najlepiej jest od razu postanowić na co chcemy odkładać. Może następny urlop? Skoro udało nam się raz, powinno i kolejny. Może remont domu? Jeśli wiemy, na co będziemy chcieli wydać zaoszczędzone pieniądze, łatwiej jest uporządkować finanse i zacząć szukać oszczędności. Można przygotować plan odkładania pieniędzy. Regularne oszczędzanie jest zdecydowanie lepszym pomysłem, niż poszukiwanie pieniędzy na ostatnią chwilę, przed następnym wyjazdem.


Po powrocie z urlopu należy dokonać przeglądu swoich finansów i obliczyć, ile miesięcznie jesteśmy w stanie odkładać. Pamiętajmy, że na pewno w ciągu roku trafią się nam inne wydatki, których nie jesteśmy w stanie z góry przewidzieć. Nasz plan musi uwzględniać nasze potrzeby. Jeśli zakładamy kilka celów, należy plan przygotować w taki sposób, aby oszczędzane pieniądze podzielić.


W pierwszej kolejności powinnismy rozpisać wydatki i zastanowić się, czy możliwe jest zmniejszenie tej kwoty. Można to zrobić na różne sposoby. Dość często zdarza się, że przepłacamy za wiele usług. I tak na przykład zmiana operatora telefonicznego, przeniesienie konta do innego banku, zmiana dostawcy gazu, czy energii elektrycznej może nam przynieść spore korzyści. Oszczędności na tego typu wydatkach mogą wynieść nawet około 100 zł miesięcznie, czyli 1200 zł rocznie. A to jest już kwota, którą można dołożyć do oszczędności na jakiś konkretny cel, np. wspomniany wczesniej urlop, remont, czy choćby zakup telewizora.


Pamiętajmy jednak, że jeśli urlop zakończyliśmy z długami, np. zaciągnęliśmy kredyt na wakacje lub też zadłużyliśmy kartę kredytową, należy jak najszybciej te zobowiązania spłacić.


Oferta lokat bankowych TUTAJ.

Oferta kont osobistych TUTAJ.

Oferta kont oszczędnościowych TUTAJ.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW