Kredyt mieszkaniowy krok po kroku

2018-07-28 11:09:30, komentarzy: 0

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości, możemy przejść do działania. Jak jednak to działanie powinno wyglądać w praktyce? Co powinniśmy zrobić i w jaki sposób się przygotować?


Krok pierwszy - Porównanie oferty


Chcąc wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, należy porównać ofertę poszczególnych banków. W internecie dostępne są gotowe porównywarki, ja polecam tę przygotowaną przed Comperia.pl. Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu, czyli stopę procentową oraz marżę, którą ustala bank. Ma to bowiem wpływ na wysokość raty kredytu. Kolejną sprawą jest prowizja pobierana przez bank, która na ogół kształtuje się na poziomie 1-2%. Natomiast zdarzają się promocje, w których bank odstępuje od pobierania prowizji przez jakiś czas trwania umowy.

 

Porównując kredyty mieszkaniowe pamiętać należy, że nie tylko wysokość raty jest ważna. Istotne są również inne warunki, np.

 

  1. Czy bank pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu? Jeśli tak, to na jakich warunkach? Po jakim czasie od momentu zaciągnięcia kredytu? oraz jaką prowizję za to pobiera?
  2. Czy bank wymaga spełnienia dodatkowych warunków takich, jak ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

 

Jeżeli już wszystko sprawdziliśmy, możemy wybrać kredyt, który najbardziej nam odpowiada. Przy czym pamiętajmy: nie istnieje coś takiego, jak najlepszy kredyt mieszkaniowy. Najlepszy może dla każdego oznaczać coś innego. Dlatego wybieramy kredyt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

 

Krok drugi - Zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów i złożenie wniosku


Dokumenty wymagane przez banki mogę się nieznacznie różnić, natomiast zawsze podstawą jest zaświadczenie o zarobkach oraz przedwstępna umowa kupna zawarta ze sprzedającym nieruchomość. Zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów jest raczej czasochłonne szczególnie, jesli mamy zamiar składać kilka wniosków do kilku banków. Należy przy tym pamiętać o tym, że banki przeanalizują tylko i wyłącznie kompletne wnioski, tak więc złożenie niekompletnych dokumentów może znacznie opóźnić proces analizy naszego wniosku.

 

Oczekiwanie na decyzję banku trwa od kilku dni do około miesiąca. Bank podejmując decyzję będzie na pewno zwracał szczególną uwagę na zdolność kredytową klienta oraz jego historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

 

Krok trzeci - Podjęcie decyzji


Jeśli bank zdecyduje się nam udzielić kredyt, następnym etapem jest podjęcie decyzji przez nas. Należy pamiętać o tym, że to MY podejmujemy decyzję, czy z danym bankiem wiązać się umową, czy też może wybrać inny bank. Zawsze można również negocjować warunki kredytu.


Krok czwarty - Podpisanie umowy


Umowę trzeba przeczytać bardzo dokładnie. Podpisanie umowy z bankiem nie jest jednoznaczne z natychmiastowym uruchomieniem kredytu. Bank wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Przede wszystkim chodzi o dostarczenie aktu notarialnego oraz wniosku z sądu wieczysto-księgowego o wpis nowego właściciela i hipoteki oraz zapłaceniu prowizji. Po spełnieniu tych warunków, bank w ciągu kilku dni uruchomi kredyt. Po jakimś czasie należy jeszcze do banku dostarczyć prawomocny odpis z księgi wieczystej z wpisaną na rzecz banku hipoteką.

Kategorie wpisu: kredyty
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW