Kredyty hipoteczne, czyli jak powiększyć zdolność kredytową?

2017-07-10 14:08:21, komentarzy: 0

Każdy bank rozpatrując wniosek o kredyt sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. Najprościej mówiąc, porównuje jego dochody z wszelkimi wydatkami (na mieszkanie, utrzymanie rodziny, samochodu, raty innych kredytów). Chodzi o to, aby sprawdzić, czy potencjalny klient jest w stanie spłacać raty kredytu, o który wnioskuje.
 

Wyliczając zdolność kredytową, bank sprawdza również historię wnioskodawcy w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jeżeli oczywiście wcześniej występowały problemy ze spłacaniem zobowiązań, będzie to działało na niekorzyść wnioskującego.


Dla banku istotna jest nie tylko wysokość dochodu, ale również jego źródła, a więc forma zatrudnienia, a także wiek danej osoby.


Niektórych czynników nie da się zmienić, ale pewne rzeczy jesteśmy w stanie poprawić.


Zrezygnuj z karty kredytowej
 

Limit, jaki mamy przyznany na karcie kredytowej, będzie dodany do naszych wydatkow. Nawet, jeśli z karty nie korzystamy, bank bierze pod uwagę to, że w każdej chwili możemy z niej skorzystać, zaciągając tym samym kredyt, którego spłata obciąży nasz domowy budżet. Jeśli więc można, dobrze jest zrezygnowac z karty kredytowej przez złożeniem wniosku o kredyt w banku. To samo dotyczy limitów (debetów) w rachunkach bankowych.
 

Pospłacaj inne kredyty
 

Każda rata kredytu wliczana będzie przez bank jako nasze comiesięczne wydatki. Jeśli więc jest to możliwe, spłaćmy pozostałe kredyty lub przynajmniej ich część i w międzyczasie nie zaciągajmy nowych. Jeśli są nam potrzebne pieniądze na pilny wydatek, lepiej pożyczmy od rodziny lub znajomych.
 

Dobra historia w BIK
 

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane dotyczące zaległości w spłatach zobowiązań. Posiada również te, które dotyczą terminowych spłat. Dobrze jest więc od czasu do czasu wziąć niewielki kredyt, a następnie sumiennie i terminowo go spłacić, aby informacje na nasz temat zgromadzone w BIK, były dla nas korzystne i stawiały nas w wiarygodnym świetle.

W tej chwili można samemu sprawdzić, co na nasz temat zawarte jest w raportach BIK. (można to zrobić tutaj).Jeśli nasze dane okażą się nieaktualne, należy je zmienić.
 

Kredyt z rodziną
 

Aby zwiększyć zdolność kredytową, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu z którymś z członków rodziny. Dla banku stanowi to dodatkowe zabezpieczenie. Jednocześnie kupując nieruchomość, współkredytobiorca nie musi być również współwłaścicielem. Może on po prostu swoim dochodem wspomóc zdolnośc kredytową.
 

Wkład własny
 

W tej chwili trudno jest znaleźć bank, który udzieli kredytu na 100% wartości nieruchomości. Jednakże im wyższy wkład własny, tym mniejszy kredyt jest potrzebny, a tym samym wymagana jest niższa zdolnośc kredytowa.
 

Wybierz raty równe
 

Raty malejące są o tyle korzystne, że po jakimś czasie spłacania kredytu, nasze comiesięczne zobowiązanie maleje. Jednak bank badając zdolność kredytową wnioskującego będzie brał pod uwagę wysokośc rat na początku spłacania kredytu, a te będą dużo wyższe. Koniecznie więc trzeba wybrać raty równe.
 

Rozważnie wydawaj pieniądze
 

Bank bardzo skrupulatnie sprawdza wyciągi bankowe. Nie jest dobrze, jeśli po otrzymaniu na konto wynagrodzenia, bardzo szybko wydajemy wszystkie pieniądze lub też robimy debety. Dlatego, jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu w banku, warto rozważnie korzystać z pieniędzy posiadanych na koncie i nie wydawać ich na rzeczy niepotrzebne
 

Jest takie powiedzenie: ”Banki udzielają kredytów tym, którzy są w stanie udowodnić, że tych kredytów nie potrzebują”. Coś w tym jest...

 

Przegląd oferty kredytów hipotecznych znajduje się tutaj.

Zachęcamy również do korzystania z porównywarek!

 

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW