Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego - jak je rozwiązać?

2016-08-02 13:10:01, komentarzy: 0

 

1370943338_mortgageKredyt hipoteczny zaciągany jest z reguły na wiele lat. Na początku nikt nie przewiduje kłopotów z jego spłatą. Jednakże utrata pracy lub choroba mogą dużo zmienić i takie problemy mogą się niestety pojawić.


Co więc robić, jeśli wiemy, że nie będziemy w stanie przez jakiś czas spłacać rat kredytu na czas? 

Rozwiązań może być kilka. Uzależnione są one od indywidualnej sytuacji. Na pewno ważne jest, aby w miarę szybko skontaktować się z bankiem, który kredytu nam udzielił. Być może będzie w stanie nam coś zaproponować. Dzięki temu stres będzie dużo mniejszy.

 

Oto niektóre sposoby rozwiązania problemów ze spłatą:

 

  • Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania – tym samym obniżenie rat – ta opcja może być możliwa, jeśli zaciągnęliśmy kredyt na krótszy okres czasu niż maksymalny oferowany przez bank. Np. jeśli w danym czasie bank oferował kredyt 40 lat, a my wzięliśmy nasz na lat 20, bank być może zgodzi się na wydłużenie okresu spłaty zobowiązania o kilka lat do maksymalnie 20-tu. Oczywiście dużo zależy również od wieku kredytobiorców. Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać jednak o tym, że chociaż raty kredytu spadną, to jednak cała suma wraz z odsetkami, jaką bankowi oddamy po wydłużonym okresie spłaty, będzie dużo wyższa niż gdybyśmy spłacali kredyt krócej.
 
  • Wakacje kredytowe – z reguły banki oferują możliwość zawieszenia spłaty kredytu przynajmniej na 1 miesiąc. Niektóre banki mogą się zgodzić nawet na kilkanaście miesięcy, jeśli wystąpił tzw. wypadek losowy (np. dłuższy pobyt w szpitalu). W takiej sytuacji warto zwrócić się do banku z wnioskiem o wakacje kredytowe. Pamiętać należy oczywiście o tym, że rat, których nie zapłacimy teraz, zapłacimy później. Nie jest to darowanie części długu, a jedynie przesunięcie jego spłaty w czasie. Mimo wszystko, jeśli wiemy, że nasze kłopoty są chwilowe, ta opcja może się okazać korzystna.
 
  • Zamiana rat malejącyh na równe – jeśli posiadamy kredyt przez krótki czas i mamy opcję spłaty rat malejących, nasze raty będą duzo wyższe niż gdybysmy wybrali spłatę w równych ratach. Mając tymczasowe problemy, zamiana na raty równe może byc pomocna.
 
  • Konsolidacja kredytów – może być to dobre rozwiązanie, jeśli oprócz kredytu hipotecznego spłacane są również inne kredyty. Wszystkie kredyty można scalić w jeden, z dłuższym okresem spłaty. Rata miesięczna może się zmniejszyć nawet o kilkaset złotych. Oczywiście suma, jaka ostatecznie oddamy do banku będzie wyższa, ale mozliwość płacenia niższych rat w czasie kryzysu jest często kusząca i pomocna.

 

Wszystkie powyższe rozwiązania problemów spłaty kredytu są najczęściej wybieranymi opcjami. Nie każdy bank się jednak musi zgodzić na wybraną przez nas opcję. Tak więc ważne jest, aby z bankiem skontaktować się w miarę szybko i uzgodnić wspólnie najlepsze możliwe wyjście z sytuacji.

 

Oferta kredytów hipotecznych. Porównaj i wybierz najlepszy dla siebie!

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW