Zakupy na raty - poradnik

2016-09-05 13:56:23, komentarzy: 0

KalkulatorZakupy na raty są bardzo popularne. Wszystkie duże sieci handlowe oferują zakupy z możliwością spłaty w ratach. Coraz częściej oferowane są zakupy w opcji 0 procent. Dla kogo taka oferta jest korzystna?


Najkrócej można powiedzieć, że oferta zakupu na raty bez oprocentowania, korzystna jest dla wszystkich. Zyskują nabywcy, którzy mogą kupić produkt, który nie byłby dostępny dla nich za gotówkę, zarabiają banki udzielające kredytów oraz sieci handlowe, które udostępniając możliwość zakupu na nieoprocentowane raty po prostu więcej sprzedają.

 

Na czym zarabia bank? W niektórych przypadkach, wymaga się od klientów dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenie na wypadek śmierci lub koszty prowizji za udzielenie kredytu. Są też jednak oferty, w których klient nie ponosi żadnych kosztów. Chociaż porozumienia takie są tajne, wiadomo, że w takich przypadkach część kosztów obsługi ratalnej ponoszą sieci handlowe. Poza tym pamiętajmy, że jeśli nawet bank nie zarabia na tym wiele, zyskuje dostęp do bazy danych klientów, z której może skorzystać w przyszłości.

 

Skorzystanie z oferty rat 0% jest z reguły opłacalne. Szczególnie, jeśli oferta taka nie jest obarczona dodatkowymi kosztami, jak np. wspomniane wcześniej ubezpieczenie, czy prowizja. W takiej sytuacji zakup na nieoprocentowane raty będzie tańszy niż kredyt zaciągnięty bezpośrednio w banku na taką samą kwotę.

 

Pamiętajmy jednak, że raty 0% oferowane są przy krótkich okresach spłaty (z reguły 10 miesięcy). Zakupy na więcej rat, np. kilkanaście, są już oprocentowane. Jeśli więc planujemy zakup ale chcemy spłacić kredyt w nieco dłuższym okresie czasu, zapytajmy o ofertę kredytu w banku. Ta może okazać się bardziej korzystna niż oferowane w sklepie raty.

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW