Zmiany na rynku pożyczek

2016-03-16 15:14:06, komentarzy: 0

Od piątku, 11 marca 2016 roku obowiązuje nowe prawo dotyczące pożyczek pozabankowych. Nowe regulacje dotyczą głównie pozaodsetkowych kosztów tychże pożyczek.


Zmiany odczują przede wszystkim firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych. Większość z nich, do tej pory zarabiała nie tylko na odsetkach, ale również, w sposób nieograniczony pobierała opłaty za przesunięcie terminu spłaty zobowiązania, czy wysyłanie monitów.


Co się zmieni?


Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie limitu pozaodsetkowych kosztów pożyczki oraz naliczonych dodatkowo odsetek za nieterminową spłatę.

Koszt pożyczki to odsetki, których maksymalna wysokość to dwukrotność stopy referencyjnej NBP powiększona o 3,5 procent (obecnie jest to 10 procent) oraz koszty pozaodsetkowe. Te drugie do tej pory nie były ograniczone i mogły wielokrotnie przewyższać odsetki.


Nowe regulacje zakładają maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych w wysojkości 25 procent całkowitej kwoty zadłużenia i 30 procent kwoty zmiennej, która uzależniona jest od okresu, na jaki zaciągnięto zobowiązanie. Pozaodsetkowe koszty pozyczki nie mogą przekroczyć kwoty 100% całkowitej kwoty pożyczki.


Ponieważ limity kosztów pozaodsetkowych uzależnione są od okresu spłaty pożyczki, firmom pożyczkowym bardziej będzie się opłacało udzielać pożyczek na dłużej. Już można zauważyć, że coraz więcej firm, które  do tej pory udzielały pożyczek na bardzo krótki okres (7-30 dni), poszerzyło swoją ofertę o pożyczki z dłuższym terminem spłaty, również z możliwością spłaty w ratach.


Polecane:

Porównanie pożyczek pozabankowych.

Porównanie kredytów bankowych.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW