Zmiany w bankach weszły w życie

2019-09-16 14:08:11, komentarzy: 0

 

 

 

 

Dyrektywa PSD2 nałożyła na banki nowe obowiązki. Termin wprowadzenia jej w  życie upłynął 14 września. Głównym celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa. Dla zwykłego klienta będą one jednak dość mocno odczuwalne. Co się więc zmieniło w praktyce?

 

 

 

Payment Service Directive 2 (PSD2) to dyrektywa wprowadzająca jednolity rynek płatności w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Weszła ona w życie już w 2015 roku ale dopiero 14 września 2019 minął termin, w którym instytucje finansowe musiały wprowadzić w życie jej postanowienia.

Zmian jest kilka, jednak najważniejsze dotyczą bezpieczeństwa. Banki zostały zobowiązane do wdrożenia nowych zabezpieczeń, gdyż poprzednie okazują się nie być wystarczające w czasach tak dużego postępu technologicznego i coraz to nowych metod stosowanych przez hakerów i złodziei.

 

Najważniejszą zmianą są sposoby logowania do systemów bankowych. Logując się przez internet należy, jak dotychczas, podać swój login oraz hasło. Dodatkwo jednak logowanie należy potwierdzić kodem SMS lub przy pomocy aplikacji mobilnej. Jednak banki wiedząc, że przeciętny klient nie będzie z powyższej zmiany zadowolony, dają możliwość dodania urządzeń, z których korzystamy najczęściej (komputer, telefon, tablet), do urządzeń zaufanych. Dzięki temu to dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu z takiego zaufanego urzadzenia będzie trzeba zrobić tylko raz. Następne logowanie do bankowości internetowej z urządzenia zaufanego będzie już wyglądało jak dotychczas.

 

Drugą odczuwalna zmianą jest to, że płacąc zbliżeniowo niewielkimi kwotami, od czasu do czasu będzie trzeba podać PIN. Tutaj banki stosują różne metody. Niektóre wymagają potwierdzania transakcji PINem co określona liczbę płatności. Inne stosują limit kwotowy, po przekroczeniu którego, trzeba uzyć PINu.

Każdy bank poinformował swoich klientów o zmianach. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej swojego banku. Warto tam zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej.

 

Pamiętaj również o tym, aby dane kontaktowe, w tym przede wszystkim numer telefonu komórkowego, mieć w banku zawsze aktualny!

 

Konta bankowe

 

Pożyczki pozabankowe

Kategorie wpisu: konta osobiste
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW