Zmiany w rejestrze dłużników

2017-11-09 12:00:00, komentarzy: 0

Zmiany w BIG


W przyszłym tygodniu zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rejestru dłużników. Modyfikacje działania Biur Informacji Gospodarczej zostaną wprowadzone w ramach „Pakietu wierzycielskiego”. Ich celem jest poprawienie ściąglaności zobowiązań.

 

Najważniejszą zmianą jest skrócenie okresu zwłoki w spłacie. Najnowsze przepisy mówią, że do rejestru dłużników będzie można trafić, gdy osoba zwleka nie 60 dni, jak dotychczas, lecz 30.

 

Nowe przepisy dają dłużnikom prawo zgłaszania sprzeciwu w sprawie wpisu do rejestru, zarówno do wierzyciela, jak i do BIG-u.

 

Po nowelizacji przepisów, zmianie ulegnie możliwość wpisywania do BIG długów nie starszych niż 10 lat. Jest to istotna zmiana, bowiem obecnie data powstania zadłużenia nie jest tak ważna. Jedynym ograniczeniem w tej chwili jest to, że dług może się znajdować w rejestrze nie dłużej niż 10 lat.

 

Biura Informacji Gospodarczej otrzymają również dostęp do innych rejestrów, np.: KRS, CeiDG, PESEL, REGON, CRRiU, RNP (Rejestr Należności Publicznoprawnych – zacznie funkcjonować z początkiem 2018 roku). W związku z tym BIG uzyska więcej informacji na temat dłużnika.

 

Sprawdź naszą ofertę lokat TUTAJ.

Sprawdź naszą ofertę kont bankowych TUTAJ.

Kategorie wpisu: kredyty, pozyczki
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Masz pytania? Prosimy
o wypełnienie
formularza kontaktowego
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW